Anthropic Frontier K dispozícii vo FlowHunt

Claude Opus 5.5

Claude Opus 5.5 je špičkový frontier AI model, vyvinutý spoločnosťou Anthropic a vydaný 22. septembra 2026. Ide o proprietárny model s uzavretými váhami, dostupný na platforme Claude Platform a v službách Amazon Web Services, Google Cloud a Microsoft Azure. Kontextové okno s kapacitou 1M tokenov je dostatočne veľké na to, aby poňalo celé kódové základne, rozsiahle technické dokumenty alebo dlhé agentické relácie bez skracovania.

Čítať ďalej
Opus 5.5 je prvý model rodiny Claude 5.5 od spoločnosti Anthropic. Anthropic uvádza, že pri väčšine práce podáva výkon na úrovni Claude Fable 5.1, pričom jeho prevádzka stojí menej než pri Opus 5 a výstup generuje citeľne rýchlejšie. Testeri vyzdvihli veľké softvérové úlohy: jeden z nich dokončil migráciu kódu s 680 000 riadkami za menej než deň. Anthropic tiež uvádza, že píše jasnejšie než staršie modely, kľúčové informácie uvádza na začiatku a je menej náchylný vykonať ťažko vratné akcie alebo konať mimo stanovených hraníc. Keďže jeho schopnosti v biológii a kybernetickej bezpečnosti sú porovnateľné s Mythos 5.1, je dodávaný s podobnými ochrannými mechanizmami ako Fable 5.1.

Benchmarky

Každé skóre sa zobrazí raz, spolu s poradím medzi sledovanými modelmi a údajom, kto ho zmeral.

V porovnaní s modelmi úrovne Frontier na rovnakej škále
  • Claude Opus 5.5tento model
  • GPT-6.1 Soltento model vedie v 3 z 4
  • Grok 4.7tento model vedie v 5 z 5
Overené nezávislý hodnotiteľ, započítané do poradia Vlastný údaj zverejnil Anthropic, zobrazené, ale nezapočítané do poradia
Celkovo

AA Intelligence Index

Independent composite of agent, coding, knowledge and science tests by Artificial Analysis (v4).

Zdroj ↗

Claude Opus 5.5 57,6 GPT-6.1 Sol 51,8 Grok 4.7 46,4
#1z 45 Overené
Programovanie

DeepSWE

113 long-horizon software tasks written from scratch, graded by hidden tests.

Zdroj ↗

Claude Opus 5.5 74,2% GPT-6.1 Sol Bez skóre Grok 4.7 71,0%
Neradené Vlastný údaj

SWE-bench Pro

Real issues across several languages and large codebases.

Zdroj ↗

Claude Opus 5.5 89,9% GPT-6.1 Sol Bez skóre Grok 4.7 Bez skóre
Neradené Vlastný údaj
Agenti

Terminal-Bench 4.0

Multi-step professional tasks done by an agent in a command-line terminal.

Zdroj ↗Tiež: Vlastný údaj 66,4% (xhigh effort, safeguards on; Anthropic launch page https://www.anthropic.com/news/claude-opus-5-5)

Claude Opus 5.5 59,6% GPT-6.1 Sol 56,1% Grok 4.7 25,8%
#2z 36 Overené
Uvažovanie

Humanity's Last Exam

Expert-written questions across 100+ subjects, no tools.

Zdroj ↗Tiež: Vlastný údaj 64,4% (no tools)

Claude Opus 5.5 61,4% GPT-6.1 Sol 52,9% Grok 4.7 43,1%
#1z 44 Overené

ARC-AGI-2

Novel visual puzzles that cannot be memorised.

Zdroj ↗

Claude Opus 5.5 93,3% GPT-6.1 Sol 94,2% Grok 4.7 61,4%
#3z 27 Overené

Na čo používať Claude Opus 5.5

Softvérové inžinierstvo

Anthropic uvádza silné výsledky v agentickom programovaní vrátane rozsiahlych migrácií kódu a hľadania a opravy výkonnostných problémov v existujúcom softvéri, čo sa hodí pre tímy využívajúce AI pri zložitej inžinierskej práci.

Agentické programovanie a ovládanie počítača

Je určený pre dlhé agentické relácie v termináli a na počítači, kde musí konať v stanovených hraniciach a vyhýbať sa ťažko vratným akciám.

Práca so znalosťami a písanie

Anthropic uvádza, že Opus 5.5 komunikuje prirodzenejšie než staršie modely, s jasnejším písaním a najdôležitejšími informáciami na začiatku, čo pomáha pri správach, analýzach a dlhých spolupracujúcich reláciách.

Analýza veľkých kódových základní a dokumentov

S kontextovým oknom 1M tokenov dokáže spracovať celé repozitáre, dlhé zmluvy alebo rozsiahle konverzačné histórie v jedinom prompte.

Silné stránky a obmedzenia

Silné stránky

  • Silné agentické programovanie a rozsiahle softvérové zmeny
  • Jasnejšie a prirodzenejšie písanie než staršie modely Claude
  • Menšia náchylnosť vykonať ťažko vratné akcie alebo konať mimo stanovených hraníc
  • Odolnejší voči prompt injection než Opus 5
  • Veľmi dlhé dokumenty a rozsiahle kódové základne (1M kontext)

Obmedzenia

  • Uzavreté váhy, preto ho nie je možné prevádzkovať na vlastnej infraštruktúre ani jemne dolaďovať na súkromných dátach
  • Ochranné mechanizmy v biológii a kybernetickej bezpečnosti obmedzujú niektoré úlohy dvojakého použitia, kým organizácia nie je overená
  • Bez režimu s vypnutým uvažovaním

Použite ho vo FlowHunt

Používajte Claude Opus 5.5 v ľubovoľnom toku, popri vlastných nástrojoch a zdrojoch znalostí.

  1. 1Otvorte tok alebo ho vytvorte zo šablóny
  2. 2Pridajte komponent AI Agent alebo Generator
  3. 3Vyberte Claude Opus 5.5 vo výbere modelu

Súvisiace AI modely

O Anthropic San Francisco, CA · Založené 2021 · anthropic.com

Anthropic je spoločnosť zaoberajúca sa bezpečnosťou umelej inteligencie, založená v roku 2021 bývalými výskumníkmi OpenAI Dario Amodeiom a Danielou Amodeiovou spolu so skupinou kolegov, ktorí viedli tímy pre bezpečnosť a politiku v OpenAI. Deklarovaným poslaním spoločnosti je zodpovedný vývoj AI v prospech ľudstva z dlhodobého hľadiska a jej výskumná agenda je definovaná týmto záväzkom: Konštitučná AI (CAI), technika na trénovanie modelov, aby boli užitočné, neškodné a čestné prostredníctvom sebareflexie; mechanistická interpretovateľnosť, ktorá sa zameriava na spätné inžinierstvo toho, čo jednotlivé neuróny a okruhy vo veľkých sieťach skutočne vypočítavajú; a veda o škálovaní, ktorá sa snaží predpovedať, ako sa mení správanie modelov s výpočtovým výkonom a dátami. Anthropic zverejňuje tento výskum otvorene a stal sa jedným z najcitovanejších laboratórií bezpečnosti AI v akademickej literatúre. Claude je verejná modelová rodina Anthropicu – pomenovaná po Claudovi Shannonovi, zakladateľovi teórie informácie – a siaha od Claude 1 po generáciu Claude 5.5 a Claude Fable 5.1. Anthropic prevádzkuje komerčné API a spotrebiteľský produkt Claude.ai a udržiava hlboké cloudové partnerstvá s AWS (Amazon Bedrock) a Google Cloud (Vertex AI).

anthropic.com ↗

Prezrite si celý AI Model Leaderboard

Najčastejšie kladené otázky