Anthropic Super-Frontier Finns i FlowHunt

Claude Fable 5.1

Claude Fable 5.1 är en Super-Frontier-AI-modell, utvecklad av Anthropic och lanserad i september 2026. Det är en proprietär modell med slutna vikter som erbjuds för allmän användning via Anthropic. Kontextfönstret på 1M token är tillräckligt stort för att rymma hela kodbaser, långa tekniska dokument eller utökade agentiska sessioner utan trunkering.

Läs mer
Claude Fable 5.1 och Claude Mythos 5.1 är två konfigurationer av samma modell med identiska vikter. Fable 5.1 är den allmänt tillgängliga versionen och lägger till skyddsmekanismer som blockerar uppgifter inom högriskområden med dubbla användningsområden, såsom biologi och cybersäkerhet. Mythos 5.1 lättar på dessa skyddsmekanismer för granskade personer och organisationer genom Anthropics program för betrodd åtkomst. Anthropic säger att modellen tar kodning, kunskapsarbete och problemlösning framåt, med bättre nydanande matematiskt och vetenskapligt resonemang, och att Fable 5.1:s skyddsmekanismer ger färre falska positiva än Fable 5 hade vid lanseringen. Den är endast tillgänglig med tänkande aktiverat.

Benchmarks

Varje resultat visas en gång, med sin placering bland spårade modeller och vem som mätte det.

Jämfört med modeller i nivån Super-Frontier på samma skala
  • Claude Fable 5.1den här modellen
  • GPT-6 Astraden här modellen leder på 2 av 6
  • Claude Fable 5den här modellen leder på 6 av 7
Verifierad oberoende utvärderare, räknas i rankingen Självrapporterad publicerad av Anthropic, visas men rankas inte
Totalt

AA Intelligence Index

Independent composite of agent, coding, knowledge and science tests by Artificial Analysis (v4).

Källa ↗

Claude Fable 5.1 53,4 GPT-6 Astra 52,7 Claude Fable 5 49,6
#3av 45 Verifierad
Kodning

DeepSWE

113 long-horizon software tasks written from scratch, graded by hidden tests.

Källa ↗

Claude Fable 5.1 67,4% GPT-6 Astra 74,1% Claude Fable 5 69,9%
Inte rankad Självrapporterad

SWE-bench Pro

Real issues across several languages and large codebases.

Källa ↗

Claude Fable 5.1 81,2% GPT-6 Astra Inget resultat Claude Fable 5 80,3%
Inte rankad Självrapporterad
Agenter

Terminal-Bench 4.0

Multi-step professional tasks done by an agent in a command-line terminal.

Källa ↗Även: Självrapporterad 55,8% (Fable 5.1 per Opus 5.5 launch table (system card rounds to 56%; Mythos 5.1, same model with fewer safeguards, 60.9))

Claude Fable 5.1 52,0% GPT-6 Astra 59,1% Claude Fable 5 42,4%
#5av 36 Verifierad
Resonerande

Humanity's Last Exam

Expert-written questions across 100+ subjects, no tools.

Källa ↗Även: Självrapporterad 60,9% (no tools)

Claude Fable 5.1 59,1% GPT-6 Astra 54,7% Claude Fable 5 55,5%
#2av 44 Verifierad

GPQA Diamond

Graduate-level science questions that search cannot answer.

Källa ↗Även: Verifierad 93,4% (Vals AI own implementation)

Claude Fable 5.1 93,7% GPT-6 Astra 96,1% Claude Fable 5 92,6%
#5av 37 Verifierad

ARC-AGI-2

Novel visual puzzles that cannot be memorised.

Källa ↗

Claude Fable 5.1 90,0% GPT-6 Astra 95,0% Claude Fable 5 89,2%
#6av 27 Verifierad

Vad du ska använda Claude Fable 5.1 till

Programvaruteknik

Anthropic positionerar den som ett framsteg inom kodning, så den passar komplext, flerstegs ingenjörsarbete och agentiska kodningsarbetsflöden där du vill ha den starkaste Claude-modellen för uppgiften.

Vetenskapligt & matematiskt resonemang

Använd den för problem som kräver nydanande matematiskt eller vetenskapligt resonemang, såsom forskningsfrågor, teknisk analys och flerdisciplinärt arbete.

Kunskapsarbete

Den hanterar professionellt kunskapsarbete såsom analys av långa dokument, utkast till rapporter och resonemang över stora mängder källmaterial.

Analys av stora kodbaser & dokument

Med ett kontextfönster på 1M token kan Claude Fable 5.1 ta in hela repositoryer, långa avtal eller utökade arbetssessioner i en enda prompt, utan uppdelning eller en retrieval-pipeline.

Styrkor och begränsningar

Styrkor

  • Stark kodning och agentiskt arbete
  • Nydanande matematiskt och vetenskapligt resonemang
  • Kunskapsarbete över långa dokument
  • Mycket långa dokument och stora kodbaser (1M kontext)
  • Uppdaterade skyddsmekanismer med färre falska positiva än Fable 5 vid lanseringen

Begränsningar

  • Slutna vikter, så den kan inte självhostas eller finjusteras på privat data
  • Skyddsmekanismerna blockerar vissa uppgifter inom biologi och cybersäkerhet med dubbla användningsområden; obegränsad åtkomst är begränsad till granskade organisationer via Mythos 5.1
  • Tänkande är alltid aktiverat, och Anthropic säger att Opus 5.5 presterar på samma nivå på de flesta uppgifter

Använd den i FlowHunt

Använd Claude Fable 5.1 i vilket flöde som helst, tillsammans med dina egna verktyg och kunskapskällor.

  1. 1Öppna ett flöde eller skapa ett från en mall
  2. 2Lägg till en AI Agent- eller Generator-komponent
  3. 3Välj Claude Fable 5.1 i modellväljaren

Relaterade AI-modeller

Om Anthropic San Francisco, CA · Grundat 2021 · anthropic.com

Anthropic är ett AI-säkerhetsföretag som grundades 2021 av tidigare OpenAI-forskarna Dario Amodei och Daniela Amodei, tillsammans med en grupp kollegor som hade lett OpenAIs säkerhets- och policyteam. Företagets uttalade uppdrag är en ansvarsfull utveckling av AI för mänsklighetens långsiktiga nytta, och dess forskningsagenda definieras av detta åtagande: Constitutional AI (CAI), en teknik för att träna modeller att vara hjälpsamma, ofarliga och ärliga genom självkritik; mekanistisk tolkningsbarhet, som syftar till att omvändkonstruera vad enskilda neuroner och kretsar i stora nätverk faktiskt beräknar; och skalningsvetenskap, som försöker förutsäga hur modellbeteende förändras med beräkningskraft och data. Anthropic publicerar denna forskning öppet och har blivit ett av de mest citerade AI-säkerhetslabbarna i akademisk litteratur. Claude är Anthropics publika modellfamilj — uppkallad efter Claude Shannon, informationsteorins grundare — och sträcker sig från Claude 1 till generationen Claude 5.5 och Claude Fable 5.1. Anthropic driver ett kommersiellt API och en konsumentinriktad Claude.ai-produkt, och har djupa molnpartnerskap med AWS (Amazon Bedrock) och Google Cloud (Vertex AI).

anthropic.com ↗

Bläddra i den fullständiga AI-modelltopplistan

Vanliga frågor